آشنائی با ضوابط کلی و چگونگی آغاز تحصیل در مرکز آموزش­های غیرحضوری

شناسه نوشته : 27733

1399/01/30

تعداد بازدید : 31349

 

بسمه تعالی

آشنائی با ضوابط کلی و چگونگی آغاز تحصیل در مرکز آموزش­های غیرحضوری

با عنایت به اینکه طلاب محترم ورودی سطح سه ممکن است سابقه تحصیل در مرکز آموزش‌های غیرحضوری را نداشته و از چگونگی تعامل و عملکرد طلاب این مرکز جهت تحصیل بی اطلاع باشند، نکات ذیل به منظور آشنائی کلّی با تحصیل در این مرکز و نحوه آغاز به کار تقدیم می‌گردد.

* مرور اجمالی قوانین مرکز آموزش های غیرحضوری :

1. مقطع سطح سه غیرحضوری، در حال حاضر، فقط در سه رشته فقه و اصول، تفسیر و علوم قرآن، تاریخ اسلام طلبه می‌پذیرد.

2. برنامه‌های تحصیلی این مرکز همانند برنامه‌های دوره‌های حضوری است و طلاب باید در تمامی برنامه‌های الزامی آموزشی، پژوهشی و فرهنگی که توسط مرکز آموزش­های غیرحضوری اعلام می‌شود؛ شرکت نمایند.

3. سنوات مجاز تحصیلی غیرحضوری ، حداکثر 13 نیمسال می‌باشد.

4. طلبه سطح3 غیرحضوری ، می‌تواند در هر نیمسال حداقل 10 و حداکثر 14 واحد را  با رعایت حداکثر سنوات مجاز، انتخاب واحد نماید.

Ø     کسانیکه معدل نیمسال آنها 18 به بالا بشود می‌توانند حداکثر 16 واحد انتخاب نمایند.

5. معیار ارزشیابی آموزشی در هر درس نمره نهائی آن است و آن از 20 محاسبه می‌گردد. این نمره از حاصل جمع نتائج امتحانات میان نیمسال و شفاهی، تحقیق و کار عملی، فعالیت کلاسی و امتحانات پایان نیمسال تعیین و اعلام می‌گردد.

اقدامات لازم و نحوه آن در اطلاعیه های مربوط ، به آگاهی طلاب رسانده شده و می‌شود.

6. شرط قبولی در هر درس کسب نمره نهائی 12 است و در صورتی که بین 10 تا کمتر از 12 باشد طلبه می‌تواند برای یک نوبت تا پایان شهریور همان سال در امتحان مجدد آن شرکت نماید.

7. طلبه‌ای که معدل کل نیمسال او کمتر از 14 باشد اصطلاحاً وضعیت تحصیل نیمسال وی "مشروط" می‌شود و چنانچه سه نیمسال متناوب یا متوالی مشروط شود از ادامه تحصیل محروم می‌گردد و جهت ادامه تحصیل ، لازم است، مجددا در آزمون ورودی شرکت نماید.

8. امتحانات میان نیمسال برای دروس 3 واحدی و بالاتر برگزار می‌گردد و دارای سه نمره موثر در نمره نهایی می باشد؛ در صورت عدم شرکت غیر موجه، نمره صفر به آن تعلق می‌گیرد.

9. امتحانات میان نیمسال از طریق سامانه آموزش مجازی در بستر اینترنت و به صورت بر خط و در زمان خاص و محدودی که در اطلاعیه آن اعلام می‌گردد برگزار می‌شود.

10. از آنجا که امور تحصیل در مرکز آموزش‌های غیرحضوری از طریق سامانه آموزش مجازی در بستر اینترنت صورت می‌گیرد، لازم است طلاب گرامی امکانات مورد نیاز اعم از سیستم رایانه شخصی و یا لپ تاپ و دسترسی به اینترنت با سرعت حداقل 2 مگابایت بر ثانیه داشته باشند و همچنین شناخت و مهارت استفاده از امکانات و برنامه‌های موجود در فضای مجازی را داشته باشند.

* آشنایی با سامانه آموزش مجازی و امور اجرائی تحصیلی

11. جهت آشنائی برای چگونگی آغاز فعالیت های تحصیلی خود مطابق روند زیر اقدام نموده و فیلم راهنما را مشاهده نمایید:

ورود به سامانه vu.whc.ir > قسمت اطلاعیه های آموزشی> اطلاعیه طلاب ورودی غیرحضوری 1401> مطالعه متن راهنمای آموزشی (همین متن) + مشاهده فیلم آموزشی و توجیهی

12. زمانبندی کلیه امور تحصیلی طلاب از قبیل انتخاب واحد، شروع سال تحصیلی، حذف و اضافه واحد، انتخاب حوزه امتحانی شفاهی و پایانی، درخواست تغییر شیوه تحصیل و مهمانی و مرخصی و زمان کسب مجوز امتحان پایانی و ... در " تقویم تحصیلی" اعلام شده است و طلاب موظفند در مهلت‌های مقرر امور مربوط را انجام دهند.

Ø     جهت مشاهده تقویم تحصیلی به نشانی vu.whc.ir-> منوی امور آموزشی-> مقطع سطح سه->رشته تحصیلی-> تقویم تحصیلی مراجعه نمایند.

13. با توجه به عدم امکان حضور و یا مشقت برقراری تماس های تلفنی برای پرسش و پاسخ و دریافت راهنمائی، امکانی تحت عنوان "گروه های مرکز آموزش‌های غیرحضوری" با علامت اختصاصی این مرکز، در کوثرنت فراهم شده و لینک ورود به گروه در صفحه خانگی موجود است. این گروه ‌ها با مسؤولیت مرکز آموزش های غیرحضوری می‌باشد.

کلیه طلاب غیرحضوری در این گروه ‌ها عضو مي باشند ؛ جهت پیگیری امور آموزشی، پژوهشی و ... با دقت گروه مربوطه را انتخاب  و مطلب خودرا در آن  ثبت نموده ، سپس پاسخ لازم و مطمئن توسط کارشناسان در ذیل همان پیام ارائه خواهد شد.

14. عناوین دروس ، محدوده امتحانات ، معیارهای ارزشیابی و میزان هر یک ، اسکورم و برخط بودن تدریس در جدول عناوین و ارزشیابی ترسیم و در نشانی vu.whc.ir >منوی امورآموزشی>سطح 3>سرفصل و ارزشیابی دروس ارائه شده است.

15. انجام کلیه ی فعالیت‌ها اعم از الزامات مربوط به محتوای دروس، محدوده امتحانات ، انتخاب حوزه های امتحان، نمرات ، مرخصی ، تغییر شیوه تحصیل، تغییر رشته و ... در بخش "اطلاعیه های آموزشی در سامانه اطلاع رسانی سامانه آموزش مجازی به آدرس  vu.whc.ir >صفحه خانگی > اخبار  نمایش داده شده است. لازم است به آنها مراجعه نموده و بر اساس آنها نسبت به وظائف تحصیلی خود در مرکز آموزش‌های غیرحضوری اقدام فرمایید.

 

* پذیرش نهایی

16. قبولی نهایی داوطلب در صفحه شخصی وی ، پس از موفقیت در اتمام مراحل پذیرش ، اطلاع داده خواهد شد؛ به منظور ثبت نام نهائی داوطلب باید براساس زمان‍بندي که اعلام خواهد شد- همراه مدارک مذکور در دفترچه پذیرش  به مراکز اعلامی از سوی مرکز مراجعه و ضمن تحویل مدارک و تکمیل کاربرگ‌های مربوطه ، اقدامات لازم را انجام دهد. عدم مراجعه در موعد مقرر به منزله انصراف از پذيرش تلقي خواهد شد. 

17. پس از اتمام مراحل ثبت نام نهایی، کد طلبگی ویژه طلبه صادر و از طریق پیامک به داوطلب اطلاع رسانی خواهد شد.

18. پس از دریافت شماره طلبگی، جهت انتخاب واحد مطابق مراحل زیر اقدام نمایید:

ورود به پرتال کوثرنت https://account.whc.ir/landing>  ورود به پرتال طلبه > درج نام کاربری و رمز عبور (که قبلاً به شما داده شده است) > سامانه آموزش > داشبورد طلبه> بخش "انتخاب واحد"  

19. پس از اتمام انتخاب واحد و تایید نهایی آن ؛  با شروع نیمسال تحصیلی مندرج در تقویم تحصیلی، یک صفحه خانگی اختصاصی برای هر طلبه فعال می‌شود. جهت دسترسی به صفحه خانگی خود می توانید از طریق زیر اقدام نمایید:

ورود به https://account.whc.ir/landing > کوثرنت > درج نام کاربری و رمز عبور > سامانه آموزش مجازی > صفحه خانگی

 در صفحه خانگی  درسها، اخبار، لینک گروه های مرکز آموزش‌های غیرحضوری، پرسش و پاسخ و ... قابل مشاهده است.

20. جهت اطلاع از نحوه استفاده از محتوای دروس (راهنمای اسکورم جلسات و ...)  به صفحه خانگی>گروه های کوثرنت> دسته بندی امور فنی مراجعه گردد و جهت اطلاع نسبت به سایر فعالیت ها نیز ؛ فایل و محتوای راهنما مشاهده شود.

21. جهت مشاهده محتوای دروس انتخاب شده باید در "صفحه خانگی" در قسمت "دروس من" بر روی اسم هر درس ضربه بزنید تا محتوای دروس برای شما باز شود.

22. جهت اطلاع از قوانین پژوهشی ؛ با کلیک بر روی اسم درس ، وارد صفحه درس شده و در صورتی که این درس دارای تحقیق ، تکلیف یا کارعملی باشد؛ شیوه نامه تدوین تحقیقات ، تقویم و راهنمای پژوهشی و اطلاعات ضروری دیگر از قبیل نحوه تدوین تحقیقات ، مهلت انتخاب موضوعات ، موعد بارگذاری تحقیقات، تکالیف ایستگاهی ، شروع و اتمام کلاس های کارگاهی، نمره تحقیق و تکالیف دروس و ... بارگذاری شده است.

ü     جهت مشاهده راهنما و تقویم پژوهشی دروس می توانید به نشانی vu.whc.ir قسمت اطلاعیه‌های پژوهشی مراجعه نمایید.

23. فعالیتها و برنامه های فرهنگی تربیتی از طریق گروه معاونت فرهنگی تربیتی مرکز آموزش­های غیر حضوری که نشانی آن در صفحه خانگی موجود است ارائه می گردد.

ü      طلاب محترم لازم است با مراجعه مستمر به گروه مذکور، اقدامات لازم جهت شرکت و حضور فعالانه در برنامه­های اعلام شده را معمول نمایند.

 

با آرزوی بهترین توفیقات برای طلاب گرامی در جهت نیل به کمالات و قرب الهی

دریافت کاربرگ خود اظهاری فنی جهت نام نویسی در سال تحصیلی 1402-1401
 

سال تحصیلی 1402-1401

رشته محل های سال تحصیلی 1402-1401