نمايش اعلانات
کد مطلب: 108 تعداد بازدید: ۱۷۷

همايش بين‌المللي امام خميني (ره) و قلمرو دين برگزار مي‌شود

چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۸۵ ساعت ۰۰:۰۰:۰۰

به گزارش روز سه‌شنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، "حميد انصاري" در يک نشست خبري افزود: به منظور ايجاد بستر علمي لازم، تا شروع همايش اصلي در خرداد ماه که به رياست سيد محمد خاتمي برگزار مي‌شود، چهارنشست و ميزگرد مقدماتي در اين مدت برگزار خواهد شد. وي افزود: در اولين نشست که در شهر قم و با حضور انديشمندان حوزه و دانشگاه و صاحبنظران برگزار مي‌شود، مباحث حقوقي، سياسي و فلسفي مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.
انصاري اظهار داشت: در اين همايش، ابعاد مختلف موضوع در قالب ‪ ۶‬عنوان تخصصي با زير مجموعه‌هاي متعدد از زواياي مختلف ديدگاه امام (ره) شامل مباني انديشه ديني کرامت انسان، مباني حقوقي، سياسي، اجتماعي و اخلاقي و خصوصا جنبه‌هاي فقهي و کاربردي اين موضوع مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.
قائم مقام موسسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام (ره) گفت: به نظر موسسه مهمترين روش و ابزاري که مي‌تواند در تحکيم وحدت تاثيرگذار باشد، برگزاي نشست‌هاي علمي است. وي با بيان اينکه حجم عظيمي از برنامه‌ها و توطئه‌ها براي ايجاد تفرقه ميان فرق و مذاهب اسلامي تدارک ديده شده، افزود: خوشبختانه با هوشياري نخبگان جهان اسلام، علما و انديشمندان، تاکنون توفيق چنداني نصيب دشمنان انقلاب نشده است.
وي افزود: در اين نشست ها، نخبگان دلسوز جامعه بشري گرد هم مي‌آيند و مفاهيم مختلف مورد ابتلاي انساني بويژه ديدگاه امام خميني (ره) که موفق شدند انديشه وحدت خواهانه و مقاومت خيز را در جامعه کنوني مطرح و نظامي را بر همين مبنا مستقر کنند، مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد. قائم مقام موسسه تنظيم ونشر حضرت امام (ره) اظهار داشت:موضوع "کارکرد دين و نقش آن در جهان معاصر" مورد توجه بسياري از محافل سياسي و مراکز علمي و آکادميک است، لذا بحث از قلمرو دين، انتظار از دين، نقش و کارکرد دين در عرصه‌هاي مختلف، جامعه امروزي و در جهان معاصر موضوع بحث اين همايش است.
انصاري يادآور شد: امروز نظام جمهوري اسلامي به عنوان کانون تحولات منطقه‌اي و حتي مسائل عمده بين‌المللي مورد توجه آگاهان سياسي قرار دارد که همه آن نشان از عملکرد عظيم انقلاب اسلامي دارد. وي افزود: مجموعه اين شرايط و واقعيت‌ها ايجاب مي‌کند تا انديشه امام خميني (ره) به عنوان معمار و بنيانگذار نظام مقدس ديني دائما تبيين، به روز و در قبال تئوري‌ها و فرضيه‌هاي علمي بازسازي و بازخواني شود.
قائم مقام موسسه تنظيم و نشر حضرت امام (ره) تصريح کرد: از جمله روشهايي که در تبيين علمي ديدگاههاي حضرت امام (ره) از سوي موسسه تعقيب شده، برگزاري همايش‌هاي علمي با حضور انديشمندان جهان اسلام از کشورهاي مختلف و انديشمندان داخلي است. انصاري گفت: تاکنون بيش از ‪ ۲۰‬همايش و کنگره بين‌المللي را در داخل و خارج از کشور برگزار کرده‌ايم که محصول اين کنگره‌ها علاوه بر تعامل رو در رو ميان انديشمندان، ارايه‌بيش از‪ ۹۰‬جلد کتاب و صدها مقاله علمي درموضوعات تخصصي درتبيين ديدگاههاي امام (ره) در قلمروها و مباحث مختلف بود. انصاري از پژوهشگران و نخبگان جامعه خواست تا در فرصت باقيمانده و به منظور مشارکت در اين همايش ملي، کارهاي علمي، طرح‌ها و ايده‌هاي خود را به دبيرخانه کنکره بين‌المللي امام خميني (ره) و کرامت انسان ارسال کنند. وي افزود: البته تاکنون بيش از ‪ ۱۷۰‬مقاله ارزشمند به دبيرخانه کنگره رسيده است که پيش بيني مي‌کنيم شمار آن افزايش يابد.
قائم مقام موسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام (ره) خاطرنشان کرد: يکي از وظايف عمده موسسه تنظيم و نشر، تبيين علمي ديدگاههاي امام است که براي اين منظور، اقداماتي را از بدو تاسيس موسسه تاکنون انجام داده‌ايم. وي از جمله اقدامات انجام شده در موسسه تنظيم و نشر امام (ره) را تاسيس پژوهشکده امام خميني (ره) و انقلاب اسلامي برشمردوافزود:اين پژوهشکده از سالها پيش و در قالب برنامه‌هاي رسمي وزارت علوم، درمقطع کارشناسي ارشد و دکترا در رشته‌هاي مختلف جامعه شناسي انقلاب، انديشه سياسي، عرفان، مباني حقوق اسلامي، تاريخ اسلام و تاريخ معاصر فعاليت مي‌کند.
انصاري همچنين يادآور شد: به زودي دوره‌هاي ديگري در رشته‌هاي مختلف علوم در پژوهشکده تاسيس مي‌شود و اخيرا در هيات امناي پژوهشکده، طرح توسعه پژوهشکده از پژوهشکده به پژوهشگاه تصويب شده است که اميدواريم اين رشته‌ها به سرعت راه‌اندازي شود.

خبرگزاري جمهوري اسلامي